Su Arıtma Cihazı Filtre Temizliği

Su Arıtma Cihazı Filtre Temizliği

Su arıtma cihazındaki filtreler kimyasal ve bakterileri filtre ettiğinden dolayı, temizlenip aynı filtrelerin kullanılması mümkün değildir.Gözenekler tıkandıkça, filtrenin suyu filtre etme kapasitesi o kadar azalacaktır. Daire dışı ya da yumuşatma sistemi arıtma cihazlarında kullanılan yıkanabilir tortu filtre haricinde hiçbir filtrenin tekrar temizlenip kullanılmasına imkan yoktur.

Tüketicilerin dikkat etmesi gereken önemli husus, filtrelerin ömrüne bağlı kalarak değişim zamanlarını iyi kontrol etmeleri, bir firmadan aldılarsa, mutlaka bu takibin yapılmasını istemeleri gerekir.

Su arıtma cihazlarında su önce ilk üç filtreye uğradığından, bu üç filtrenin mutlaka 6 ile 8 ay arası bir sürede değişmesi gerekir.

Tüketicilerin, “Biz arıtma cihazını 6 ay önce aldık ancak 3 aydır hiç kullanmıyoruz, şehir dışındaydık. Bu durumda ne yapmamız gerekir?” gibi soruları olabilir. Su arıtma cihazlarının mutlaka su görmesi, içinden su geçmesi gerekir. Bir su arıtma cihazının içinden 20 gün boyunca su geçmezse, bu durum filtrenin kurumasına ve devamında bakteri oluşumuna yol açar. Bu anlamda, cihazın uzun süreli kullanılmaması durumunda, tekrar kullanıma açılmadan önce mutlaka filtrelerinin değiştirilmesi gerekir.

Yorum Yazabilirsin